Sędzia
Najważniejsze miejsce na sali rozpraw to stół sędziowski. Za nim na czerwonym krześle z wysokim oparciem siedzi sędzia. to on decyduje o wyroku i udziela głosu poszczególnym osobom na sali. Sprawdza też często imię i nazwisko osoby pytanej oraz czym się zajmuje i gdzie mieszka sprawdzając przy tym dokument potwierdzający jeśli zmienia świadka. Czasem obok sędziego mogą siedzieć ławnicy którzy również mogą zadawać pytania świadkom. Wszyscy którzy zwracają się do sędziów używają zwrotów "wysoki sądzie"
Ławnicy
Ławnik
to sędzia społeczny. Orzekając w sprawach sądowych, ławnicy są
niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji RP oraz ustawom.
Ławnikiem
może być wybrany ten, kto:
-
posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i
obywatelskich,
-
jest nieskazitelnego charakteru, ukończył 30 lat,
-
jest zatrudniony lub zamieszkuje w miejscu kandydowania co najmniej
od roku, nie przekroczył 70 lat,
-
jest zdolny, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków
ławnika,
-
posiada co najmniej wykształcenie średnie.
Protokolant
Obok stołu sędziego siedzi protokolant i przy pomocy komputera, maszyny do pisania lub ręcznie zapisuje przebieg rozprawy.
Prokurator
Z prawej strony sędziowskiego stołu stoi mebel przypominający ławkę szkolną. To miejsce zajmuje prokurator zwany też oskarżycielem. Wyjaśnia on sadowi w jaki sposób oskarżony mógł złamać prawo. W chwili gdy prokurator zwraca się do sędziów zawsze stoi okazując im szacunek.
Adwokat
Po drugiej stronie sali, naprzeciwko prokuratora widnieje ława oskarżonych. Gdzie siedzi oskarżony wraz ze swoim obrońcą, czyli adwokatem. Czasem obok nich siedzi też policjant i pilnuje sprawcy by zapewnić wszystkim bezpieczeństwo. Adwokat także przedstawia swoja opinię o wydarzeniu także wstając wraz z oskarżonym by okazywać szacunek sędzi. Zwracając się do swojego obrońcy zazwyczaj mówi się "panie mecenasie" bądź "pani mecenas".
Świadek
Pośrodku sali sądowej 9 tak jak widzimy na zdjęciu) znajduje się mały balkonik, naprzeciw sędziego. Poproszony świadek staje przy barierce i odpowiada na pytania sędziego, prokuratora, obrońcy badź oskarżonego opowiadając swoją wersje wydarzeń.
Psycholog sądowy
Świadkowi który nie skończył jeszcze 18 lat (czyli jest nieletni) zawsze towarzyszy psycholog. Zwykle siedzi on na ławce dla publiczności.
_____________________________________________________________________________
Jeśli ktoś chce zobaczyć jak wygląda przykładowa rozprawa zachęcam do obejżenia online
_____________________________________________________________________________
Jeśli ktoś chce zobaczyć jak wygląda przykładowa rozprawa zachęcam do obejżenia online
lub
-Karolina Łupińska
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz